Лицето подмладява ли, става ли кожата по-сияйна
Бременна жена. Снимка: Getty
Когато жените планират бременност, обръщат все по-малко внимание на възрастта си. За тях не е късно да станат майки нито на 35, нито на 40, нито дори на 50. Съвременната медицина им дава много възможности.
Нещо още – доскоро се смяташе, че бременността подмладява и „обменя“ кръвта. Приемеше се като един вид „серум на младостта“ и се говореше, че процесите на „подмладяване“ стартират както от вътре, така и отвън – кожата се хидратира, бръчките намаляват и се опъват.
Лекарите ще ви разочароват: това не е така.
„Уви, това твърдение е далеч от истината“, обяснява акушер-гинеколог-ендокринологът д-р Лариса Попова.
Когато жената планира да стане майка в зряла възраст, тя рядко се замисля за рисковете за здравето.
Гинеколозите обаче говорят за тях.
Бременността и раждането са прекрасен период в живота на жената, само ако тя е физически и психологически готова за това, казва специалистката и напомня, че оптималната възраст за раждане е 20-35 години.
Това, разбира се, не означава, че след 35 години жената не трябва да мисли да деца, но трябва да знае, че с възрастта нито майката, нито бъдещите ѝ деца ще бъдат по-здрави.
А по отношение на външния вид - може ли късното раждане да подмлади жената?
Уви, ако има такъв ефект, той е временен, обяснява дерматологът д-р Ана Лебедева.
Женският хормонален фон е от огромно значение за външния вид.
Преди се смяташе, че ако жената роди по-късно - след 35 години, това ще подмлади тялото ѝ. Има известна истина в това от гледна точка на хормоните.
Нека обясним: хормоните на бременността, предимно естрогените, наистина могат да имат подмладяващ ефект. Те тонизират мускулите, придават им еластичност, укрепват костната система, намаляват нивата на холестерола и риска от хипертония. Това допринася за сияйна кожа, а косата става лъскава и укрепва.
След като бебето се роди обаче, хормоналният фон отново се променя. И става по-лошо, защото натоварването на жената в началота на майчинството, е много сериозно. Зачестяват безсънните нощи, умората и недоспиването се комбинират с пропуски в храненето.
Това няма как да не се отрази на външния ѝ вид.
Мона Василева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари